Jest porozumienie ws. Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej

Dziś, 13 czerwca 2020 roku władze województwa lubelskiego i spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, która ma kosztować około 400 tys. zł.

Według zapowiedzi Lubelska Kolei Aglomeracyjna (LKA) ma zapewnić sprawne przemieszczania się pomiędzy największymi miastami regionu. Dziś władze województwa i PKP zawarły porozumienie ws. koncepcji programowo-przestrzennej LKA, na mocy którego podzielą się kosztami projektu. Szacuje się, że LKA będzie kosztować około 400 tys. zł.

LKA ma umożliwiać szybki i sprawny dojazd do stolicy województwa m.in. z Puław, Parczewa, Chełma i Kraśnika.  Przeanalizowana zostanie możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie też elektryfikacja odcinka Lublin – Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od Chełma, co zagwarantuje lepszą integrację transportu kolejowego i lotniczego.

Magdalena Janus, PKP

Opracowanie koncepcji planowane jest w latach 2020-2021. Warto zauważyć, że nie jest to pierwszy raz, gdy pojawia się temat LKA. W poprzednich latach w okresie wyborczym również PKP i politycy zapowiadali realizację tego projektu.