Grupa Azoty Puławy otworzyła nową linię produkcyjną

 Grupa Azoty Puławy otworzyła nową linię produkcyjną

– Uruchomienie przez Grupę Azoty Puławy pierwszej, nowej instalacji saletry granulowanej pokazuje siłę i potencjał polskich spółek Skarbu Państwa, które mimo pandemii kontynuują inwestycje ważne dla rolnictwa i całej gospodarki – powiedział Wicepremier Jacek Sasin w Puławach podczas otwarcia wytwórni nawozów granulowanych.

Uruchomienie nowej inwestycji pozwoli na zaspokojenie większych potrzeb rynkowych na nawozy o bardziej zróżnicowanym składzie, dostosowanym do wymagań polskich i zagranicznych odbiorców, zwłaszcza dla rolnictwa wielkoobszarowego. Stosowane tu technologie uwzględniają wpływ na ochronę środowiska i klimatu.

Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych nowe, produkowane tu nawozy w oparciu o polskie rozwiązania technologiczne, spełnią najwyższe standardy, są zgodne z restrykcyjnymi unijnymi wymaganiami w zakresie bezpieczeństwa oraz oczekiwaniami jakościowymi polskiego i europejskiego rolnika. – Nowa linia produkcyjna zwiększa nie tylko potencjał biznesowy puławskiej spółki, ale także całej Grupy Azoty – powiedział Wicepremier Jacek Sasin. – Nawozy oparte na bazie saletry amonowej wytwarzane są w puławskich zakładach od 1967 roku. Dziś zyskują nowoczesną linię produkcyjną – dodał.

Budżet zakończonej inwestycji wyniósł 430 mln zł. To pierwszy etap realizacji planów inwestycyjnych Grupy Azoty PUŁAWY w produkcji nawozów. W perspektywie kolejnych lat, powstanie tu największy z budowanych obecnie w Europie kompleksów nawozowych, z budżetem ponad 1,3 mld złotych.

Puławy od ponad pół wieku są największym producentem nawozów azotowych w Polsce i drugim co do wielości w Europie. Jednocześnie to największy zakład przemysłowy Lubelszczyzny. Nowa inwestycja jest kolejnym elementem umacniający pozycję puławskiej spółki jako największego eksportera regionu. To także nowe miejsca pracy. Dzisiaj zatrudnionych jest tutaj 3600 osób. Obsługa nowej wytwórni i części logistycznej docelowo zapewni kolejne 130 nowych miejsc pracy.

Redakcja

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *