Generał Maczek na Zamku w Lublinie

 Generał Maczek na Zamku w Lublinie

Od 2 lipca można oglądać plenerową wystawę Muzeum Historii Polski „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” w Muzeum Narodowym w Lublinie.

Stanisław Maczek przyszedł na świat 31 marca 1892 r. w Szczerzcu. Początkowo kształcił się w gimnazjum w Drohobyczu a później studiował na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie został absolwentem Wydziału Filozofii i Filologii Polskiej. Wtedy też humanista zainteresował się również sztuką wojenną. 

Po wybuchu I Wojny Światowej zwerbowano go do armii austriackiej. W 1918 r. przedostał się do Krosna, gdzie wstąpił do Wojska Polskiego. Objął dowództwo kompanii, która walczyła z Ukraińcami. Pod jego dowództwem zdobyto Drohobycz oraz Stanisławów. Jego batalion też walczył w obronie Lwowa w wojnie polsko-bolszewickiej.

W wolnej Polsce piął się po szczeblach kariery wojskowej. W 1938 r. został mianowany dowódcą 10. Brygady Kawalerii. Z tą też jednostką rozpoczął udział w kampanii wrześniowej. Stoczył liczne walki z Niemcami. Jednak po ataku ZSRR zdecydował o opuszczeniu kraju. Przez Węgry przedostaję do Francji, gdzie za trudy wojenne został mianowany Generałem. Po wybuchu kampanii francuskiej odtworzono 10. Brygadę. Po pokonaniu Francji przedostaje się do Wielkiej Brytanii. Zostało mu tam powierzone dowódcą nad 1. Dywizją Pancerną. Po udanej inwazji na Normandię wykorzystywano dywizję Maczka do wyzwalania szereg miast francuskich,  holenderskich i belgijskich m.in. Bredę.

Po wojnie pozbawiono go obywatelstwa polskiego. Osiedlił się na stałe w Szkocji. Zmarł 11 grudnia  1994 r. w Edynburgu. Za swoje zasługi przyznano mu honorowe obywatelstwo Holandii.

Zobacz też: Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej w Lublinie

Redakcja

Powiązane artykuły

1 Comment

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *