• 28 stycznia 2022

Duda w Białym Domu? Co ustalono?

 Duda w Białym Domu? Co ustalono?

(zdjęcie: AFP)

Zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Prezydenci zdradzili szczegóły podpisanej deklaracji.

To zaszczyt, że prezydent Duda jest z nami, mój przyjaciel. Odbyliśmy szereg dyskusji i naprawdę współpracujemy z Polską bardzo dobrze, nigdy nie mieliśmy lepszych relacji, nie byliśmy bliżej Polski niż teraz

Donald Trump

Pomiędzy Polską a USA podpisana została deklaracja dotycząca technologii jądrowej oraz sieci 5G. Andrzej Duda podziękował prezydentowi USA za dobrą współpracę.

Pan prezydent mówił m.in. o naszym gazoporcie w Świnoujściu. Bardzo dziękuję za tak dobre relacje w tej kwestii. To dobry krok w kierunku samodzielności energetycznej. Bardzo dziękujemy za współpracę ws. tej technologii.

Andrzej Duda

Donald Trump odniósł się do wycofania części wojsk z Niemiec, współpracy Niemiec z Rosją i zwiększenia kontyngentu w Polsce.

Polacy mają chyba najdłuższą i najbardziej trwałą przyjaźń na świecie. Walczyliśmy razem z nazistami. Polacy zawsze stali obok. Podczas dzisiejszej rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą potwierdziliśmy tę przyjaźń. Polska jest jednym z ośmiu krajów, które przeznacza 2proc. PKB na zbrojenie w NATO. Rozmawiałem o tym z Jensem Stoltenbergiem, niestety gazety nie lubią o tym mówić.

Donald Trump

Ponadto prezydent USA mówił też o umowach na zakup przez Polskę gazu LNG od Stanów Zjednoczonych oraz o trwających pracach nad umową, która umożliwi Polsce rozwój elektrowni atomowej z udziałem amerykańskiej technologii.

Redakcja

Powiązane artykuły

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.