Chcą odwołać Radę Miasta Puławy

W Puławach powstał ruch społeczny, który za cel wziął sobie odwołanie Rady Miasta Puławy. Wczoraj komitet został zarejestrowany u Komisarza Wyborczego w Lublinie. Głównym celem mieszkańców są Radni Prawa i Sprawiedliwości.

6 lipca zarejestrowany został komitet, którego celem jest odwołanie Rady Miasta w Puławach. Dokumenty u Komisarza Wyborczego złożył pełnomocnik Łukasz Dziura. Tego samego dnia została również zgłoszona informacja w biurze Urzędu Miasta Puławy o zamiarze przeprowadzenia referendum.

Od trzydziestu lat mamy do czynienia w Polsce z odrodzeniem samorządności, której podstawowym założeniem było dopuszczenie społeczności lokalnych do samodzielnego zarządzania lokalnymi sprawami. Idea umiera. Władze centralne systemowo, krok po kroku przechodzą do kolejnych etapów marginalizacji samorządów.

Czytamy na stronie pomysłodawców.

Reprezentanci komitetu uważają, że rząd PiS doprowadził do dewastacji samorządów, które obecnie muszą być skazane na łaskę dotacji z budżetu państwa. – Sytuacja ta służy destabilizacji, ograniczeniu kompetencji i upartyjnieniu. – grzmią przedstawiciele komitetu. Zdaniem Łukasza Dziury oraz jego stronników samorząd w Puławach jest bardzo słaby. Remedium na ten stan rzeczy miałoby być referendum nad odwołaniem obecnej Rady Miasta oraz przekazanie obywatelom decydującego głosu na temat kierunku i kształtu zarządzania miastem. – Sytuacja nie jest beznadziejna. Mogą się jej jednak przeciwstawić tylko mocne instytucje samorządowe mające silne poparcie mieszkańców i tym mieszkańcom służące – mówią organizatorzy akcji.

Zobacz też: Rada Miasta Puław odrzuciła petycję działacza LGBT

Teraz komitet musi zebrać podpisy poparcia od 10% uprawnionych do głosowania w mieście Puławy, oznacza to liczbę niemal 4 000 podpisów. Na ich zebranie komitet ma 60 dni.