Aktywiści z Ukrainy protestują na granicy polsko-białoruskiej

Aktywiści z Ukrainy protestują w rejonie przejścia granicznego Kukuryki-Kozłowicze przy granicy polsko-białoruskiej.

Aktywiści z Ukrainy wznowili protest, który został zawieszony 22 marca. Protestujący domagają się zawieszenia handlu z Rosją.

Politycy unijni się naradzają i do tej pory nie podjęli decyzji, by ten handel wstrzymać. Jedyne co nam pozostaje, to wychodzić na przejścia i trzymać te ciężarówki naszymi rękoma.

– uważa Natalia Panchenko z fundacji Euromaidan–Warszawa

Na wydarzeniu opublikowanym w serwisie Facebook (organizatorami są m.in. Euromaidan-Warszawa, Związek Ukraińców w Polsce) organizatorzy protestu ogłosili wznowienie blokady tirów wyliczając ile pieniędzy płynie z Unii Europejskiej do Rosji.

fot. screen Facebook

Na miejscu obecne są służby. Manifestację zabezpiecza Policja. Pomiędzy protestującymi a kierowcami ciężarówek została utworzona strefa buforowa.

Osoby protestujące stoją na pasie drogi krajowej numer 68, w rejonie terminala odpraw celnych w Koroszczynie. Czuwamy nad bezpieczeństwem zarówno uczestników protestu jak też kierowców ciężarówek i osób postronnych. Utworzona została również sięgająca około 400 metrów strefa buforowa oddzielająca protestujących od samochodów ciężarowych.

– poinformowała Policja

Protest na granicy powoduje wydłużanie się kolejki oczekujących na wyjazd z Polski tirów. Aktywiści blokują wszystkie ciężarówki jadące na wschód (poza tymi, które przewożą żywy inwentarz). Kierowcy na odprawę muszą czekać około 43h. Kolejka liczy ponad tysiąc tirów.


 • XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

  XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

  Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…

 • Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  Relacja z Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

  1 marca upamiętniliśmy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, w skład którego wchodzi Okręg Lubelski Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.…

 • Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Relacja z XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”

  Na zaproszenie organizatora Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” w dniach 19−20 czerwca 2022 roku do Lublina z całej Polski przyjechali laureaci Konkursu wraz z opiekunami, razem blisko 140 osób. Organizatorem głównym Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Współorganizatorami są: XXIX LO im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie, Związek Żołnierzy Narodowych…